Na slovenskem trgu spletne trgovine poznamo že dlje časa, nekatera že obstoječa podjetja so med svojo ponudbo dodala prodajanje izdelkov ali storitev preko spletnih trgovin saj so nam dostopne po že zelo ugodnih cenah.
Med epidemijo so tovrstne trgovine v porasti, dobile so večji pomen in obiskanost posledično pa tudi večji promet. Novejši spletni trgovci so z razvojem pričeli praktično brez ničesar saj so tovrstna orodja na voljo preko računalnika ne glede na lokacijo. Živimo namreč v obdobju kjer so “digitalni nomadi” v porastu
Verjetno ste pri spletni trgovini (tudi oglasni prostori) že opazili, da je podjetje oziroma spletna trgovina registrirana v tujini. Največkrat so izbrane države, kot so Anglija, Sejšele, Belize itd.
Razlogov za posluževanje tovrstnih podjetniških bližnjic je sicer več, omenjena praksa pa je v tujini prisotna že dlje časa.
Spodaj izpostavljamo 3 največje razloge zakaj so spletne trgovine pod lastništvom tujih podjetij.
MANJ BIROKARACIJE – HITRI ZAČETEK
Kadar se lastnik oziroma upravljalec spletne trgovine odloči za pričetek obratovanja večkrat izberejo enostavnejše metode ter bližnjice za legalno poslovanje v matični državi. Za novo ustanovljeno podjetje v Angliji potrebujete zgolj 24 ur za pričetek poslovanja med tem za novo ustanovljeno podjetje na Sejšelih oziroma Belizeju potrebujete do 48 ur.
Za omenjeni državi je odločitev iz vidika kjer ni obveznosti po izdajanju in vodenju računov, poročanju finančnim institucijam, oddajanje davčnih napovedi, izdajanje deklaracij, analiz na primer pri prehranskih dopolnil, licence itd …
ZASEBNOST
Upravljalci spletnih trgovin se pogosteje odločajo za zasebnost lastništva spletne trgovine, kadar upravljalec prodaja na domačem ali svetovnem trgu. Za to odločitvijo so največkrat razlogi, ko upravljalec zahteva varovanje osebnih podatkov, saj je že večkrat prišlo do zlorabe le teh. Za zasebnost se posamezniki odločajo pri samostojni spletni trgovini oziroma kadar se prodaja vrši preko dropshipping-a, kot so naprimer Amazon, Aliexpress, Ebay v porastu pa je tudi prodaja izdelkov preko Shopify ter Etsy.
NIŽJI STROŠKI ZA ZAGON – OBRATOVALNI STROŠKI
Ustanovitev podjetja katero je lastnik vaše spletne trgovine se pri izbiri odločajo za Sejšele ali Belize zaradi cenovno dostopne rešitve saj podjetje ustanovite za 765 EUR (letni strošek 560 EUR) ali Anglijo, kjer pa je strošek 69 EUR (letni strošek 240 EUR). Navedeni stroški predstavljajo edini strošek, ko potrebujete aktivno podjetje za vašo spletno trgovino ali spletno stran.
Navedli smo 3 pomembne razloge zakaj za lastništvo spletne trgovine postaviti podjetje v tujini. Pri otvoritve spletne trgovine se večina spopada z rednim mesečnim plačevanjem stroškov podjetja v matični državi (ustanovitveni kapital, socialni prispevki, računovodstvo, plače …). Navedeni stroški podjetja v matični državi so lahko tudi višji od same prodaje, kar predstavlja tveganje posameznika. Posamezniki oziroma podjetja tovrstna tuja podjetja uporabljajo tudi kot pripomoček za nižanje plačila davka (omenjeni državi imata 0% davek) ali pa kadar želimo, da ima naša spletna trgovina poslovni naslov v Londonu katero velja za priznano finančno središče z dobrim ugledom.