Z najnovejšimi spremembami v sistemu normiranega obdavčenja se podjetniki, ki poslujejo kot normiranci, soočajo z večjo davčno obremenitvijo. Tukaj je pregled ključnih sprememb in njihovih posledic:
- Znižanje meje prihodkov za vstop in izstop iz sistemaPo novem bodo morali normiranci iz sistema izstopiti, če bodo v letu 2025 presegli prihodke v višini 60.000 evrov. Popoldanska oblika samostojnega podjetja bodo morali izstopiti iz sistema, če bodo njihovi prihodki presegli 30.000 evrov. Trenutno je meja za vstop in izstop pri 300.000 evrov. Ta znižana meja bo zmanjšala število samostojnih podjetnikov, kateri lahko ostanejo v sistemu normiranega obdavčenja, kar lahko pomeni višje davčne obremenitve za veliko podjetnikov.
- Priznavanje normiranih stroškov po novi uredbi: Ključne spremembeZa polne normirance se bo meja za priznanje 80 % normiranih stroškov povečala s 50.000 na 60.000 evrov, vendar bo priznavanje normiranih stroškov na 40 % uvedeno za prihodke nad 60.000 evrov. Pri popoldanskih s.p.-jih se bo meja, pri kateri se priznava 40 % stroškov, znižala s 50.000 na 30.000 evrov. Zaradi teh sprememb bodo polni normiranci plačali približno tri milijone evrov več dohodnine, popoldanski normiranci pa okoli devet milijonov evrov več, kar pomeni skupni finančni učinek dodatnih 12 milijonov evrov letno.
- Strožje omejitve za izstop iz sistemaZdaj bo meja prihodkov za izstop iz sistema normirancev znatno znižana. Polni normiranci bodo morali izstopiti, če bodo v dveh zaporednih letih presegli 120.000 evrov (60.000 evrov letno), medtem ko bodo popoldanski normiranci morali izstopiti, če bodo v dveh letih presegli 60.000 evrov (30.000 evrov letno). Te strožje omejitve bodo mnogim podjetnikom onemogočile, da bi ostali v sistemu normiranega obdavčenja, kar lahko vodi do večje davčne obremenitve in zmanjšane fleksibilnosti pri poslovanju.
- Dodatno poročanje Finančni upraviNormiranci bodo morali po novem enkrat letno poročati finančni upravi (FURS) o poslih s povezanimi osebami in delodajalcem. To dodatno poročanje povečuje administrativno breme za podjetnike, saj bodo morali vložiti več časa in truda v izpolnjevanje teh obveznosti. Čeprav je namen ukrepa preprečiti zlorabe sistema, ta sprememba prinaša dodatne obveznosti, breme in kompleksnost za podjetnike.
- Izključitev družb z omejeno odgovornostjoDružbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) ne bodo več mogle delovati v sistemu normiranega obdavčenja. To pomeni, da bodo morale preiti na obračun davka od dohodka pravnih oseb, kar lahko pomeni višjo davčno obremenitev. Z ukinitvijo sistema normiranih odhodkov se pričakuje, da bodo te družbe pri obračunu davka morale upoštevati nižje odhodke, kar bo privedlo do višjih davkov in s tem večjih stroškov za podjetja.
Zaključek
Spremembe v sistemu normiranega obdavčenja bodo pomembno vplivale na podjetnike in zahtevale prilagoditve v poslovanju ter davčnih obveznostih. Ena izmed strategij za obvladovanje teh izzivov je ustanovitev podjetja v tujini, kar lahko pomaga zmanjšati davčno obremenitev, administrativno breme ter ohraniti fleksibilnost pri poslovanju.
V naši pisarni imamo že pripravljene rešitve, katere so se izkazale za uspešne tako doma kot v tujini že več desetletij. Vabimo vas, da si rezervirate termin za brezplačno online posvetovanje z našimi strokovnjaki, da skupaj poiščemo optimalne rešitve za vaše poslovanje in davčne potrebe.