Po oktobrskem pregledu je EU Svet sprejel sklepe o posodobljenem seznamu ne sodelujočih davčnih jurisdikcij, na katerem so naslednje države:
- American Samoa
- Fiji
- Guam
- Palau
- Panama
- Samoa
- Trinidad and Tobago
- US Virgin Islands
- Vanuatu
Zgornje države niso vzpostavile konstruktivnega dialoga z EU o davčnem upravljanju in niso izvedle potrebnih reform, da bi izpolnile zahtevane standarde, kot so:
- Davčna preglednost
- Pravična medsebojna obdavčitev
- Ukrepi proti BEPS (osnova ter preusmerjanje dobička)
Z novembrom 2023 so na seznam ne sodelujočih držav dodali še tri:
- Anguilla
- Bahamas
- Turks and Caicos Islands
Razlogi za vključitev Anguille, Bahamov ter Turks and Caicos Islands
Glavni razlog za dodelitev teh treh jurisdikcij, kateri imajo vse ničelne ali nominalne stopnje davkov od dohodka pravnih oseb je, da naredijo dobiček, ne da bi izpolnjevale ekonomske pogoje (criterion 2.2 of the EU list).
Omenjene države niso upoštevale številnih priporočil OECD Foruma o škodljivih davčnih praksah (FHTP) v zvezi z upravljanjem zahtev glede ekonomske vsebine, h katerim so se zavezale v začetku leta 2022.
Dokument o trenutnem stanju (Annex II)
EU Svet je poleg seznama nesodelujočih davčnih jurisdikcij objavil tudi dokument o trenutnem stanju, tako imenovani “sivi seznam” v katerem so navedene države, katere sprejemajo načela dobrega upravljanja ter jih EU posledično šteje kot sodelujoče.
V kolikor bodo te tri države, katere so bile sveže dodane na seznam ne sodelujočih izpolnile svojo zavezo glede EU standardov bodo naknadno odstranjene iz seznama.
Države, katere so bile že odstranjene iz sivega seznama:
- Bermude
Država je izpolnila priporočila OECD FHTP o zahtevah glede gospodarske snovi in je bila zato odstranjena iz dokumenta o trenutnem stanju.
- Tunizija
Tunizija je bila z izpolnitvijo obveznosti glede minimalnega standarda poročanja po posameznih državah (BEPS 13) črtana iz ustreznega oddelka v (Annex II).
Do 31. Decembra 2022 se tako namerava odstraniti iz sivega seznama še Kostarika, katera je izpolnila dogovor, da bo spremenila ureditev posebnih ekonomskih con, katero je FHTP ocenil kot škodljivo.