S hitrim razvojem spletnih platform je tudi Furs stopil korak naprej v digitalno dobo, z uvedbo obveznosti poročanja za upravljalce spletnih platform, kot so:
- Etsy, Stripe, Fiverr, Freelancer
- Onlyfans
- Youtube, Instagram, TikTok
- Airbnb, Booking, Vacasa
- Boranza
- Wix
- Squarespace
- Zibbet
- Webbly
- Amazon
- …
Direktiva iz leta 2021, ki je decembra 2022 zaživela v slovenskem pravnem redu z novelo zakona o davčnem postopku, prinaša svež veter v davčno ureditev poslovanja prek spletnih platform.
Furs bo v prihajajočem letu z upravljalci spletnih platform pridobil podatke o prodajalcih, ki so preteklo leto ustvarili dohodke na njihovih platformah. To odpira novo poglavje v nadzoru nad digitalnim poslovanjem in pomeni ključno sodelovanje med Fursom, spletnimi platformami ter prodajalci.
Poziv k prijavi dohodkov sega tudi do prodajalcev, kateri ustvarjajo prodajo. Na Fursu poudarjajo pomen ustrezne oziroma obvezne prijave dohodkov, saj bodo ti podatki ključni v okviru davčnih nadzorov. Obveznost prijave zajema dohodke iz leta 2023 lahko pa tudi od prej.
V ospredju je zavedanje, da poslovanje prek spletnih platform praviloma pomeni opravljanje pridobitne dejavnosti, zato se dohodki obravnavajo kot dohodek iz dejavnosti po zakonu o dohodnini. V kolikor teh dohodkov ne prijavimo to pomeni – DELO NA ČRNO.
Poročanje upravljalcev spletnih platform postaja nujnost, saj morajo ti sporočati identifikacijske podatke, nadomestila, provizije, pristojbine, davke, število opravljenih dejavnosti in informacije o finančnih računih. V primeru oddajanja nepremičnin preko spletne platform v najem morajo navesti podatke o vrsti, naslovu, identifikaciji in številu dni najema za vsako nepremičnino.
Registracija dejavnosti je ključnega pomena, saj poslovanje prek spletnih platform običajno zahteva ustrezno registracijo, kot je na primer registracija s. p. ali ustanovitev gospodarske družbe, kot je d. o. o. Delo brez registracije se šteje kot DELO NA ČRNO, kar je strogo prepovedano in celo kaznivo.
Dohodki iz poslovanja preko spletnih platform morajo biti vključeni v davčno osnovo. Fizične osebe z dejavnostjo morajo vključiti dohodek v obračun akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti. Pravne osebe pa morajo vključiti dohodek v obračun davka od dohodkov pravnih oseb. Vse obračune je treba predložiti Fursu najpozneje do 31. marca tekočega leta za preteklo leto, kar zagotavlja skladnost z davčnimi obveznostmi.
Do 31. Marca 2024 MORATE NUJNO UREDITI VAŠ STATUS ter zaščiti vaše premoženje.
Tukaj pa smo mi, da vam pomagamo kako efektivno urediti status. Kontaktirajte nas danes!